Zöldsarok

A fagyok beköszöntével kertünkben az aktív munka lecsökken. A kert télen mutatja a legtisztább arculatát,  láthatóvá válik a kert váza. A működő kert kapcsolatot tart a házzal, vagy épülettel, amelyet körbeölel. Végre tervezhetünk, ábrándozhatunk, átadhatjuk magunkat a képzeletünknek, hogyan  tudnánk elképzelni jövőre a kertünket?

Mire szeretnék használni a kertet? Pihenő kertnek, díszkertnek, vagy szeretek társaságot hívni, sütögetni?  Szeretnék konyhakertet, vagy kedvet kaptam a fűszernövényekhez, gyógynövényekhez? Esetleg egy kerti tóra vágyok aranyhalakkal?

Mennyi időt tudok a kertemre fordítani? A mai kor elvárása, hogy olyan kertet hozzunk létre, amelyet külső segítség nélkül is fenn tudunk tartani.

Vegyük számba az előző évi sikeres ültetéseket, elrendezéseket, és a tévedéseket.

Tervezzünk kertünkbe dísztárgyakat: talapzaton vázát, vagy szobrokat. Minél kisebb a hely, annál jobban oda kell figyelni a kiválasztásnál: a szobor töltsön  be kiemelt helyet, ezért javasolt egy nagyobb oda illő dísztárgy.

Kutyatartóknak néhány jó tanács:

1.      Készítsünk kiemelt ágyásokat

2.      Burkoljuk le a taposásnak kitett helyeket

3.      Határoljuk el alacsony kerítéssel az igényesebb kertrészeket

4.      Használjunk szúrós cserjéket más növények megóvására

5.      Következetes neveljük kedvenceinket a kert illemszabályaira

Téli jó tanácsok:

Hó kártétele cserjéinkben: természetesen ismerjük a hó jótékony hatását, de emellett kárt is tehet növényeinkben. Különösen veszélyes ez oszlopos, vagy lazább szerkezetű növényeink, örökzöldjeink esetében. A hóréteg szétnyomhatja növényt, sőt letörheti az ágakat is. Ezért még a hóesés előtt kötözzük össze a szárakat rugalmas anyaggal, vagy hóesés idején többször távolítsuk el a havat növényeinkről.

–  Pampafüvek, figyelem! Ne felejtsük el a füvek szárát összekötni, szépen felcsavarni a leveleket. A tövek közé lecsorgó víz megfagyhat, amely a növény pusztulását okozhatja.

Díszítsük fel ablakainkat! Ablakpárkányainkról ne vegyük le a ládákat, hanem díszítsük fel hidegtűrő virággal, örökzöld levelekkel, színes termésekkel. Hópehelyvirág, és árvácska még sokáig virít, dacolva a téllel, kihasználva az ablakokon át kiszökő meleget. Ezeket a virágokat hagyjuk a ládában, locsolgassuk, és díszítsük fel: hosszú tűlevelű fenyővel, tujával, örökzölddel kezdjük a díszítést. Helyezzünk közé tobozokat, színes csipkebogyó ágat, tűztövis hajtást, vagy más színes terméseket.

Ne feledkezzünk meg madarainkról: cinegék elesége a napraforgó, amelybe célszerű beletenni néhány apró magot. Vehetünk nekik „cinkegolyót”. A rigók elesége az ágakra felszúrt alma, de adható nekik főtt zöldség, rizs is. Ne adjunk sózott eleséget, és kenyeret! Ezek bélgyulladást okozhatnak, a madarak pusztulását okozhatja. Rendszeresítsünk madarainknak itatót: 30-40 cm átmérőjű, 5-10 cm, mélységű virágtálat. Az itató a kertek madárral történő benépesítésének alapvető eszköze.

BACS