Zöldsarok

Miért is különleges a tavasz? A madarak énekétől, vagy a serkenő fű illatától? Az új titkoktól: a semmiből előbújó hóvirág, ibolya, gyöngyvirág látványának örömétől?

A hőmérséklet emelkedésétől felmelegedő talajban felébrednek a gyökerek, megkezdődik a nedvkeringés, és végérvényesen megkezdődik a tavasz. A tavasz a megújulás és remények évszaka: kezdjük el kertünk, környezetünk kitakarítását, metszését, végezzünk lemosó permetezést, zöldségesben a talaj előkészítését, kezdhetjük korai növényeink vetését!

Korai ültetések: A szabadföldi kiültetésre szánt paprika és paradicsom palántanevelését már megkezdtük, elültethetjük a korai sárgarépát, petrezselymet, spenótot, zöldborsót. Duggathatunk hagymát zöldhagymának. Kezdjük el a zeller palántanevelését.

Amarillisz nevelése: A virágzó amarillisz hagymája 8-10 cm átmérőt is elérheti. A nagy hagymáról a kisebb fiókhagymákat leválasztjuk, azokat továbbneveljük, a nagyhagymát pedig virágoztatjuk. A hagymákat cserépbe ültetetjük, és napos meleg szobában neveljük. A fiókhagymákat májusban lehet a szabadba kiültetni. A nagyhagymán a becserepezés után 2-3 héttel megjelenik a virágszár, akkor a cserépre fekete papírból készített süveget helyezünk, amitől megnyúlik a virágszár. Kezdetben mérsékelten, majd a virágszárak megnyúlása után bőségesen öntözzünk. Kb. 8 hét múlva virágoznak ki, és 2 hétig tart a virágzás. Virágzás után vágjuk le a virágszárat, tápoldatozzuk, és nyár közepétől tartsuk szárazon a hagymát az őszi virágoztatásig. Szeptembertől felszedjük, és becserepezzük, és szárazon tartjuk minimális öntözéssel.  
Tavaszi metszések: Kezdjük meg a korai metszéseket: a nyáriorgonát (Buddleia), mályvacserjét (Hibiscus), hortenziát (Hydrangea), nyári gyöngyvessszőt (Spiraea bumalda), hóbogyót (Sympharicarpos) , nyári tamariskát (Tamarix pentandra) kánya bangitát és labdarózsát (Viburnum-ok).
Csak virágzás után metsszük a korai virágzású cserjéinket:
aranyeső (Laburnum), lilaakác (Weigela), japán birs (Chaenomeles), szilvarózsa (Amygdalus), aranyvessző (Forsythia), gyöngyvirágcserje (Deutzia), lonc (Lonicera) , jezsámen (Philadelphus), kecskefűz (Salix), rózsalonc (Weigela), közönséges gyöngyvessző (Spiraea vanhouttei), korai tamariska (Tamarix tetrandra).
Nem szabad metszeni: a japán juhart (Acer palmatum), cserszömörcét (Cotinus), farkasboroszlánt (Daphne), liliomfát (Magnolia), havasszépét (Rhododendron) , ecetfát (Rhus).

Lemosó permetezés: Ne feledkezzünk meg a tavaszi lemosó permetezésről. Rügyfakadás előtt, lehetőleg metszéseket követően végezzük el a permetezést. Megfelelő permetezés sokszor egy teljes vegetációra kihatóan segíti növényeink karbantartását. A lemosó permetezéseknél használjunk kén, olaj, és réz hatóanyagú szereket is.


Tavaszi gyepmester: A tél elmúltával első teendőnk az elhalt fűmaradványok és moha kigereblyézése és a talaj sekély, 2-3 cm mélységű levegőztetése, ezzel lehetővé tesszük a víz lejutását a talajba. A művelethez használhatunk vágógereblyét, gépet is. Vigyázzunk, hogy a talajba semmiképp ne hatoljunk mélyebben, mert ezzel megsértjük a feléledő füvek oldalhajtásait

A másik nagyon fontos tavaszi teendő a gyep trágyázása. A gyep növekedéséhez alapvetően nitrogénre van szükség, de ahhoz, hogy füvünk megfelelően edzett legyen, kevéssé támadják meg a betegségek, káliumra is szüksége van. A foszfor a gyökérzet fejlődését serkenti.  A mikroelemek szintén fontosak a gyep megfelelő növekedéséhez.

A harmadik fontos elem a télen a fagy által fellazított talaj visszatömörítése, a hengerezés. A hengerezésnek nem vakondtúrások, és egyéb egyenetlenségek eltüntetése a célja!    A gyep egyenetlenségeit az évente egyszer ősszel kijuttatott homokszórással rendezzük, mely a gondos gyepápoláshoz szintén hozzátartozik.